Квітень 15, 2025
Національний мультипредметний тест (НМТ) прийшов на заміну ЗНО у 2022 році наслідком сучасних реалій. Тоді завдання стосувались історичного періоду з 1914 року по сьогодення. У 2023 та 2024 додались завдання з другої половини ХVI століття.
З 2025 року теми на НМТ з історії охоплюють період від найдавніших часів до сьогодення, що відображають ключові періоди та події в історії нашої держави.

Які теми з історії будуть на НМТ?
НМТ з історії теми, що найчастіше трапляються в тестах. Деякі теми частіше трапляються у тестах, зокрема вони мають деяку подібність між собою, до прикладу це революційні події ХХ століття, утворення незалежної України, Друга світова війна чи розвиток української культури в різні періоди. Вивчивши їх, ви значно підвищуєте свої шанси на високий бал. Нижче наведено усі теми з історії на НМТ.
Вступ до історії України: ознайомлення з предметом історії України, її періодизацією та джерелами вивчення.
Стародавня історія України: розгляд розвитку людських спільнот на території України від палеоліту до залізного віку, включаючи трипільську культуру та кіммерійців.
Русь-Україна (Київська держава): формування та розквіт Київської держави як першої держави східних слов'ян.
Королівство Руське (Галицько-Волинська держава). Монгольська навала: історія Галицько-Волинського князівства та його перетворення на королівство. Монгольська навала та її вплив на українські землі.
Руські удільні князівства у складі іноземних держав у другій половині XІV – першій половині XVІ століття. Кримське ханство: розпад Київської держави на удільні князівства та утворення Кримського ханства.
Українські землі у складі Речі Посполитої в другій половині XVI століття: Люблінська унія 1569 року та її вплив на українські землі.
Українські землі у складі Речі Посполитої в першій половині XVII століття: зростання соціального та національного гніту; піднесення козацтва та його боротьба за права.
Національно-визвольна війна українського народу середини XVII століття: боротьба під проводом Богдана Хмельницького проти польського панування,утворення козацької держави – Гетьманщини.
Козацька Україна наприкінці 50-80-х рр. XVII століття: період «Руїни», боротьба за гетьманську владу та втручання іноземних держав.
Українські землі наприкінці XVII – в першій половині XVIII століття: Гетьманщина за правління Івана Мазепи та Пилипа Орлика, культурний розвиток.
Українські землі в другій половині XVIII століття: ліквідація Запорозької Січі, посилення кріпацтва та входження Правобережжя до складу російської імперії.
Українські землі у складі російської імперії наприкінці XVIII – в першій половині XIX століття: кріпацтво та соціально-економічні зміни, початок національного відродження.
Українські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – в першій половині XIX століття: реформи Марії-Терезії та Йосифа II, національне відродження в Галичині.
Культура України кінця XVIII – першої половини XIX ст: розвиток освіти, літератури та мистецтва, діяльність Івана Котляревського та Тараса Шевченка.
Українські землі у складі російської імперії в другій половині XIX століття: реформи 1860-1870-х рр., індустріалізація та зростання національного руху.
Українські землі у складі Австро-Угорщини в другій половині XIX століття: економічне й культурне зростання, діяльність народовців і москвофілів.
Культура України в другій половині XIX – на початку XX століття: формування модерної української культури, розвиток літератури, науки та театру.
Українські землі у складі російської імперії в 1900-1914 століття: революція 1905-1907 рр., зростання робітничого руху, українізація преси.
Українські землі у складі Австро-Угорщини в 1900-1914 століття: піднесення національного руху в Галичині, створення політичних партій.
Україна в роки Першої світової війни: бойові дії на території України, участь Українських січових стрільців.
Початок Української революції: Лютнева революція, створення Центральної Ради.
Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності: проголошення УНР, боротьба за державність, Брестський мир.
Встановлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні: політика «воєнного комунізму», НЕП, коренізація, сталінські репресії, «Великий терор», «Розстріляне відродження», перша хвиля Голодомору.
Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні: громадянська війна, більшовицька окупація, формування УСРР.
Західноукраїнські землі в міжвоєнний період: діяльність ОУН, створення держави Карпатської України.
Україна в роки Другої світової війни: окупація, визвольна боротьба УПА, повернення радянської влади.
Україна в перші повоєнні роки: Відновлення економіки, депортації, УРСР стає однією з країн-засновниць ООН.
Україна в умовах десталінізації: розвінчання культу особи сталіна, хрущовська «відлига».
Україна в період загострення кризи радянської системи: економічна криза, прихід до влади брежнєва, створення Української Гельсінської групи.
Відновлення незалежності України: Рух за суверенітет, проголошення незалежності. 24 серпня 1991 р. – Акт проголошення незалежності України.
Становлення України як незалежної держави: Конституція України, політичні й економічні реформи, помаранчева революція.
Творення нової України: Революція гідності, російсько-українська війна, курс на ЄС і НАТО.
Все що треба знати на НМТ з історії України, охоплюється саме цими темами. Якщо ти шукаєш повний перелік або цікавишся, що саме потрібно вивчити, – цей список стане твоїм головним орієнтиром.

Що включають історія теми НМТ?
НМТ історія теми охоплює як давню історію, так і сучасні події. Це означає, що тобі потрібно знати як про Київську Русь, козацьку добу, УНР, так і про події ХХ–ХХІ століття. Знання історії допомагає не лише на тестуванні, а й у розумінні процесів, що відбуваються сьогодні.

Як ефективно підготуватися?
Важливо не просто зазубрювати дати, а розуміти причини та наслідки подій. Використовуй карти, таблиці, тести, відео – усе це допоможе систематизувати знання.
Потрібна допомога?
Готуєшся до НМТ? Записуйся на безкоштовний пробний урок у Persona Education. Ми допоможемо тобі розібрати теми для НМТ з історії, а також прокачати знання з математики, української та англійської мов, біології чи географії. З нами ти отримаєш чітку стратегію підготовки та впевнено пройдеш тест.